1
logo
2
 
Uudised Kuhu minna KÜSI ARSTILT Trükised Testid Tervis Toitumine Tervisesport Blogi SEKSUAALSUS
TEEMAKESKUS

AllergiaDepressioonDiabeetInsultKolesteroolKõhuhädadKõrge vererõhkKülmetused-viirusedKüüned-nahk-juuksedSilmadSuuhaigusedSõltuvusTromboosUnehäiredValuVähkÄrevushäire


Kas oled olnud aastal 2012 tavapärasest tihedamini haige?
EI
Pigem mitte
Jah
Ei ole peaaegu kunagi haige
Koostööpartnerid


Haigused ja seisundid: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSZTUVWÕÄÖÜ
Galaktoseemia
Gangreen
Gastriit
Gastrinoom
Gastroskiis
Genitaalherpes
Genitaaltüükad
Gingiviit
Glaukoom
Glioom
Glomerulonefriit, krooniline
Glomerulonefriit, äge
Glossiit
Gonokokiline artriit
Gonokokiline liigespõletik
Gonorröa
Gripp
Günekomastia

Gangreen

Gangraena (ld.k)
Gangrene (ingl.k)

Seletus
Gangreen on koe kärbus.

Ülevaade
Gangreen on paikne koe hävimine, mis tekib verevarustuse lakkamise, bakteriaalse infektsiooni või muu koekahjustuse tagajärjel.
Sagedamini esineb gangreen jalgadel, mistõttu nahk muutub lillakaks (hiljem mustjaks), tekib valu ja palavik. Ravi on alati kirurgiline, kuna hukkunud nahka ei ole võimalik taastada.


Tekkepõhjused ja –mehhanismid
Sümptomid ehk avaldumine
Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks
Ravivõimalused
Prognoos
Ennetamine

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Gangreen ehk koe kärbus tekib, kui koe verevarustus häirub sedavõrd, et see põhjustab rakkude surma. Kõige sagedasem on jäsemetel esinev gangreen, aga gangreen võib tekkida ka siseelundites. Kärbunud koes tekib sageli bakteriaalne põletik.

Eristatakse kolme gangreeni liiki:
• Kuiv gangreen tekib arteriaalse verevarustuse häirumise tagajärjel ja kujuneb välja pikema aja vältel. Kuiv gangreen esineb jäsemetel, näiteks varvastel jalaarterite ateroskleroosi ehk lupjumise korral. Kärbunud kude on must, kuiv ja sageli hästi piirdunud.
• Märg gangreen tekib tavaliselt järsu verevarustuse lakkamise tagajärjel, näiteks külmumise, põletuse, söövituse või ulatusliku muljuva trauma tõttu, kärbunud koes tekib bakteriaalne põletik ja gangreen levib ka ümbritsevatele kudedele.
• Gaasgangreen tekib, kui nahahaava korral põhjustab põletikku anaeroobne bakter Clostridium perfringens, mis toodab gaasi ja kudesid hävitavaid aineid. Gaasgangreen on raske ja kudedes kiiresti leviv haigus.

Sümptomid ehk avaldumine

Sümptomid sõltuvad gangreeni asukohast ja liigist. Gangreeni piirkonnas muutub nahk mustaks ning tuntav on ebameeldiv lõhn. Tavalised on valu ja palavik.
Kuiva gangreeni puhul on iseloomulik piirkonna, näiteks varba muutumine külmaks ja pikkamööda mustjaks, gangrenoosse piirkonna ja terve koe ülemineku piirkonda tekib punetav nahatsoon.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Gangreeni diagnoositakse iseloomuliku välimuse järgi.
Lisaks võidakse teha vereanalüüse bakterite ning põletikunäitajate määramiseks.

Ravivõimalused

Gangrenoosset kudet ei ole võimalik säilitada, see eemaldatakse kirurgiliselt ja mõnikord on vajalik jäseme amputeerimine.
Verevarustuse puudulikkuse korral püütakse võimaluse korral verevarustus taastada. Bakteriaalse infektsiooni puhul kasutatakse raviks antibiootikume.

Prognoos

Kuiva ja märja gangreeni puhul kärbunud kudet säilitada ei saa, aga prognoos on enamasti raviga hea. Gaasgangreen on raske haigus, mis võib olla eluohtlik.

Ennetamine

Jäsemete kuiva gangreeni ennetamine on võimalik verevarustust parandava ravi kaudu. Gaasgangreeni aitab vältida haavade puhtuse eest hoolitsemine.

 

 
3   4
© 2009-2012 inimene.ee