1
logo
2
 
Uudised Kuhu minna KÜSI ARSTILT Trükised Testid Tervis Toitumine Tervisesport Blogi SEKSUAALSUS
TEEMAKESKUS

AllergiaDepressioonDiabeetInsultKolesteroolKõhuhädadKõrge vererõhkKülmetused-viirusedKüüned-nahk-juuksedSilmadSuuhaigusedSõltuvusTromboosUnehäiredValuVähkÄrevushäire


Mis on sinu suurimaks stressiallikaks tööl?
Suhted töökaaslaste või ülemusega
Mure töökoha säilitamise pärast
Halvad töötingimused
Pingeline töö
Terviseprobleemid
Muu
KoostööpartneridHaigused ja seisundid: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSZTUVWÕÄÖÜ

Insult

Käesolev teemakeskuse lehekülg on valminud koostöös Insuldiühinguga.

Insult ehk ajurabandus on äkki tekkiv aju veresoonte ummistus või lõhkemine, mille tõttu on häiritud aju verevarustus ning aju ei saa piisavalt hapnikku ja toitaineid. Olulisemad insuldi riskitegurid on kõrge vanus, sugu ja ebatervislik eluviis, tihti ka kõrge vererõhk, suur vere kolesteroolisisaldus ja elukeskkonnaga seotud tegurid. Loe edasi

Insult on sage haigus. Insult on maailmas südamehaiguste järel sageduselt teine surma põhjustaja ning suurim invaliidsuse tekitaja. Eestis haigestub insulti igal aastal ligi 6000 inimest, mis tähendab, et iga pooleteise tunni järel haigestub üks inimene. Enamik insulti haigestunuid on vanemad inimesed, kuid umbes 25% kõikidest insultidest tekib alla 50-aastastel – haigestuda võib igaüks, ka lapsed ja isegi imikud! Ainult kolmandikul insulti haigestunutest taastub tervis ühe kuu jooksul haigestumiseelsele tasemele, kolmandikul jääb püsipuue ja kolmandik sureb ühe kuu jooksul.

See lehekülg annab informatsiooni insuldi kohta – mis on insult, mis seda põhjustab ja kuidas insulti ennetada, mida teha, kui inimesel on olnud insult ja mida teha pärast insulti. Siit leiate ka kasulikke kontaktandmeid ja viiteid lisainformatsiooni saamiseks (vt rubriiki "Kasulikud viited" allpool). 

Faktid insuldi kohta
• Insuldi korral tekib äkki peaaju verevarustuse häire veresoone ummistumise või lõhkemise tõttu, mis põhjustab närvirakkude kahjustuse.
• Sagedamad insuldi sümptomid on ühe kehapoole ja/või näolihaste halvatus, jäsemete ning näo tuimus või tundetus, raskus kõnelemisel või kõne mõistmisel ja/või pudistav kõne.
Insult on äge haigus, mille korral tuleb viivitamatult kutsuda kiirabi (helista 112)!

 
Artiklid

» Mis on insult?
» Insuldi ennetamine
» Kui insult on tekkinud
» Pärast haiglaravi
» Arvuta välja enda südame-veresoonkonna haiguste risk
» Spordivõistluste ajal sureb rohkem mehi
» Insult jääb sageli märkamata
Vaata kõiki 
Spetsialistid soovitavad

» Rasvavaene dieet peaks kestma üle kahe aasta
Vaata kõiki 

 
3   4
© 2009-2012 inimene.ee