1
logo
2
 
Uudised Kuhu minna KÜSI ARSTILT Trükised Testid Tervis Toitumine Tervisesport Blogi SEKSUAALSUS
TEEMAKESKUS

AllergiaDepressioonDiabeetInsultKolesteroolKõhuhädadKõrge vererõhkKülmetused-viirusedKüüned-nahk-juuksedSilmadSuuhaigusedSõltuvusTromboosUnehäiredValuVähkÄrevushäire


Mis on sinu suurimaks stressiallikaks tööl?
Suhted töökaaslaste või ülemusega
Mure töökoha säilitamise pärast
Halvad töötingimused
Pingeline töö
Terviseprobleemid
Muu
Koostööpartnerid



Haigused ja seisundid: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSZTUVWÕÄÖÜ

Külmetused-viirused

Esimeseks külmetuse tunnuseks on enamasti kratsimis- ja kipitustunne kurgus. Sellele võib lisanduda kerge valulikkus neelamisel.  Külmetusega kaasnevad ka köha, nohu, üldine halb enesetunne ja tihti ka palavik.  Kõige sagedamini esineb kurguvalu kevadel ja sügisel, kui on liikvel palju viirushaigusi.

Viirushaigused levivad piisknakkusega (nt gripp), toiduga ja joogiga (nt A-hepatiit ehk kollatõbi), koevedelikega (nt AIDS, B-hepatiit), haigete loomadega (nt entsefaliit, marutaud) või puutekontakti teel (nt leetrid).

Gripp algab tavaliselt kõrge palaviku ja lihaste valuga, on eelmistest märksa tõsisem haigus, eriti just vanemate inimeste jaoks, sest võib tüsistusena põhjustada kopsupõletikku, neeruvaagna põletikku või krooniliste haiguste ägenemist. Seejuures kergemini levib ja ägedamalt kulgeb just A-gripp. 

Paragrippi tunneb kõigepealt valusa kurgu järgi, kuid tavaliselt ei jää tulemata ka nohu ning haukuv köha, tekkida võib gripile iseloomulik lihaste valu. Paragripp ei lähe nädalaga mööda, vaid vaevab põdejat pikemat aega. Selle raviks eriravimeid pole.

Adenoviiruse põdemine võib kulgeda sarnaselt teiste hingamisteede haigestumisega, kuid sellega võivad kaasneda ka silmapõletik, seedehäired ja kõhuvalu (kõnekeeles ka silma- või kõhugripp).  RS-viirus tekitab köha, mis võib kulgeda astmaatiliste nähtudega, nii et lapsel võib tekkida lausa lämbumisoht. 

Tuulerõuged on palavikuga kulgev lööbehaigus, mida 95% inimestest põeb lapsepõlves. Tuulerõugenakkus levib hingamisteede kaudu või villide sisuga nii kergesti, et haigestunu pereliikmed nakatuvad kahe nädala pärast 90%-lise tõenäosusega.

Eestis vaktsineeritakse kõiki lapsi järgmiste nakkushaiguste vastu: tuberkuloosB-viirushepatiitdifteeriateetanus, läkaköha, poliomüeliit (lastehalvatus), leetrid
punetised, mumps ja Hemofilus influenza tüüp B (ajukelme ja aju põletik või keskkõrvapõletik).

 
Artiklid

» Kuidas tõsta immuunsust
» Milliseid ravimeid kasutada lastel viiruslike külmetushaiguste korral?
» Grippi haigestunute arv on taas kasvanud
» Kas meid ohustab vitamiinivaegus?
» Maailma Terviseorganisatsioon kutsub üles leetritevastasele vaktsineerimisele
» A-viirushepatiidist reisijatele
» Antikehad gripiviiruste vastu
Vaata kõiki 


 
3   4
© 2009-2012 inimene.ee