1
logo
2
 
Uudised Kuhu minna KÜSI ARSTILT Trükised Testid Tervis Toitumine Tervisesport Blogi SEKSUAALSUS
TEEMAKESKUS

AllergiaDepressioonDiabeetInsultKolesteroolKõhuhädadKõrge vererõhkKülmetused-viirusedKüüned-nahk-juuksedSilmadSuuhaigusedSõltuvusTromboosUnehäiredValuVähkÄrevushäire



Koostööpartnerid






Haigused ja seisundid: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSZTUVWÕÄÖÜ

Tromboos

Tromboosi kohta loe täpsemalt MTÜ Tromboosiühingu veebileheküljelt http://www.tromboos.ee/patsiendile.htm

Mis on tromboos?
Tromboos on veresoone ummistus, mis on põhjustatud verehüübimisest veresoone siseselt. See juhtub, kui verehüüve e. tromb blokeerib verevoolu veenis või arteris, takistades või lõpetades selle täielikult.

Tromboosi tüübid
Tromb võib tekkida vereringe erinevates osades. On kaks peamist tromboosi
tüüpi:
· Venoosne tromboos, kus hüüve tekib veenis
· Arteriaalne tromboos, kus verehüüve tekib arteris
Üks sagedasemaid venoosseid tromboose on süvaveeni tromboos, kus verehüüve tekib sügaval lihaste ja luude vahel asetsevates veenides.
Arteriaalne tromboos on sagedaseim arterites, mis varustavad südant verega, põhjustades nii südameinfarkti. Samasugune hüüve võib tekkida ka aju arterites, põhjustades insuldi.
Vahel liigub hüüve oma tekkekohast vereringe abil uude kohta. Sellist hüüvet nimetatakse trombemboliks. Kui liikuv hüüve satub kopsu, nimetatakse seda kopsu trombembolismiks ehk trombembooliaks.

Kellel võib tromboos tekkida?
Tromboos on laialt levinud haigus ja kolmandaks peamiseks surmapõhjuseks maailmas. Venoosne tromboos tekib aasta jooksul ühel inimesel tuhandest.
Tromboos võib tekkida igaühel, kuigi enamasti on see vanemate inimeste haigus ja muutub vanuse kasvades sagedasemaks. Lisaks vanusele on veel teisigi faktoreid, mis soodustavad tromboosi tekkimist:
· Perekondlik taust
· Liikumatus
· Ülekaal

Tromboos võib kulgeda üksikute sümptomitega või hoopiski ilma vaevusteta, mistõttu viidatakse vahel tromboosile kui "vaiksele" seisundile. Seetõttu ongi oluline teada tromboosi riskifaktoreid ja võimalikke sümptomeid. On mitmeid võimalusi, kuidas tromboosi teket saaks ära hoida.

allikas www.tromboos.ee

 




 
3   4
© 2009-2012 inimene.ee