1
logo
2
 
Uudised Kuhu minna KÜSI ARSTILT Trükised Testid Tervis
Toitumine Tervisesport Blogi SEKSUAALSUS
TEEMAKESKUS

AllergiaDepressioonDiabeetInsultKolesteroolKõhuhädadKõrge vererõhkKülmetused-viirusedKüüned-nahk-juuksedSilmadSuuhaigusedSõltuvusTromboosUnehäiredValuVähkÄrevushäire


Kui tõenäoliseks pead, et võid kaotada töö juba enne aastalõppu?
Ma ei usu seda.
Olen kindel, et minuga seda ei juhtu.
Kui olukord läheb pingeliseks, lahkun ise.
Teen kõik, et töökohta säilitada.
Olen nõus töötama ka väiksema palga eest.
Kui koondatakse, pole midagi parata.
Koostööpartnerid






Haigused ja seisundid: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSZTUVWÕÄÖÜ

Kuidas mõjub teie töö tervisele?

Kuidas mõjub teie töö tervisele?

Vastab muusik Ivo Linna

Laulja töö teeb tervisele nii head kui halba. Hea pool on emotsionaalne laeng, mille saab, kui kõik laabub hästi – publik on hea ja saalis on hea kõla, orkester on vormis ja ise olen vormis. Õnnestunud kontserdist saadud hea tunne võib kesta veel tükk aega pärast kontserti. Samuti on hea olla pärast seda, kui olen mõne loo korralikult linti laulnud.
Aastatega olen järjest rohkem hakanud tajuma ruumi, seal kasutatud materjalide mõju tervisele. Vanasti oli ükskõik, kas laulsin tolmuses või mittetolmuses keskkonnas, nüüd tunnen aga selgelt, kui ruumis on valed materjalid, kui õhus lendleb mingi mikroskoopiline tolm, see hakkab kurgule, ajab köhima.
Kõige hullem on sundventilatsioon. Uutes kontserdisaalides on kõik kipsplaat, loomulikul teel õhk läbi maja ei käi, hingata midagi pole, aga akent lahti teha ei saa. Need euroremonditud majad mõjuvad halvasti. Aknad on tihedad, küttele kulub vähem, aga mikrokliima on väga halb. Mõjud hakkavad ilmnema ehk paarikümne aasta pärast. On eriliselt hea tunne, et Eestis on veel rahvamajasid, mida köetakse puudega, kus on aknad, mis lasevad tuult läbi.
Kindlasti jätab tervisele jälje aastatepikkune töö- ja puhkeaja vaheldumise korrapäratus. Kui ööd ja päevad on tulnud ringi sõita, siis tekivad magamatuse perioodid, kui peas on ainus mõte – saaks ennast ometi kord välja magada! Aga see on ületatav, tulevad mingid vähem töised päevad, siis puhkab välja.
Pidev seismine mõjub põlvedele. Kurgu seisukohast on kõige suuremad vaenlased nohu ja köha. Kui siis peab esinema, siis see on topeltpingutus, aga muidu on oht ka see, et kui järjest tuleb iga päev pikalt esineda ja ei saa ennast välja magada, siis hääl lihtsalt väsib ära.
Regulaarne tervislik toitumine ei tule kõne allagi. Kui oled mingil õhtul pikalt esinenud, tuled öösel Valgast või Võrust, siis on kõht nii tühi, et sööd ka seda, mida bensujaam pakub, peaasi, et saaks midagigi. Ma rämpstoitu eriti ei söö. Pigem võtan šokolaaditahvli, et saaks süsivesikuid, see kosutab paremini.
Esinejate üks komistuskivi on alkohol – peo korraldaja ju pakub. Kõik ei suuda tasuta napsist ära öelda, nii on viina nahka pillimehi läinud küll. Aga ega meie maal see asi nii hull ole, et pakkuja solvub, kui keeldud. Alkohol töö ajal väsitab. Elu on õpetanud, et parem on olla ilma alkoholita.

Siiri Rebane, Eesti Töötervishoid nr 2, 2010
Tagasi Print


LISA KOMMENTAAR:





 
3   4
© 2009-2012 inimene.ee