1
logo
2
 
Uudised Kuhu minna KÜSI ARSTILT Trükised Testid Tervis
Toitumine Tervisesport Blogi SEKSUAALSUS
TEEMAKESKUS

AllergiaDepressioonDiabeetInsultKolesteroolKõhuhädadKõrge vererõhkKülmetused-viirusedKüüned-nahk-juuksedSilmadSuuhaigusedSõltuvusTromboosUnehäiredValuVähkÄrevushäire


Mis on sinu suurimaks stressiallikaks tööl?
Suhted töökaaslaste või ülemusega
Mure töökoha säilitamise pärast
Halvad töötingimused
Pingeline töö
Terviseprobleemid
Muu
Koostööpartnerid






Haigused ja seisundid: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSZTUVWÕÄÖÜ

Veepudel näpus(t)

Kui palju vett peab inimene päevas jooma?

Mida teha siis, kui vesi ei maitse? Kas pudeli- või kraanivesi? Kas vett peab jooma ka siis, kui pole janu?
“Normaalne veetarbimine tähendab seda, et inimene ei tunne janu. Ei saa öelda nii, et me kõik peame jooma näiteks 3 liitrit vett päevas. Kogus on individuaalne ja oleneb inimese toitumisest, eluviisist, kaalust, füüsilisest tegevusest...” loetleb perearst ja Üleriigilise Perearsti Nõuandetelefoni 1220 arst-projektijuht Lauri Laas põhjusi, miks pole õige kehtestada rusikareeglit joodava vee hulga kohta.

Pudelivesi pole tervise kroon

Dr Laas ei taha kunagi kasutada sõna “peab”, ka veejoomises mitte. Saame ju vedelikku igapäevasest söögist-joogistki. Inimene, kes tarbib palju puu- ja juurvilju ning joob mahlu, teed ja kohvi, saab ööpäevas vedelikku kuni 4,5 liitrit. Pole just mugav ette kujutada, kuidas peaks sinna hulka mahutama veel paar liitrit vett. “Kuna inimesed liiguvad vähe ja söövad palju, siis mina soovitan magu täita rohkem vedeliku kui liigsete kaloritega. Rohkel hulgal tööstuslike toodete (mahlad suhkru ja säilitusainetega) tarvitamine pole tervislik. Kõige parem on siiski juua puhast vett,” ei soosi perearst pudelivee tootjate äri. “Iga pudelivesi, mida ostame (olgu tegu plast- või klaaspudeliga), on seisnud vesi. Mõelge ise, kui paneme sellesama vee pudelisse näiteks üheks kuuks, siis peagi hakkab see roiskuma ja haisema. Kuidas siis pudelivesi nõnda hästi säilib? Järelikult on seda töödeldud.”

Testi oma kodu vett

“Teadagi, et Eesti erinevates piirkondades on vee koostis erinev. Näiteks on piirkondi, kus vees leidub palju floori. Seda vett tarbivatel väikelastel on hambad pruunid. Veest,” räägib tohter oma praktika põhjal. “Pudelivett on parem tarbida inimestel, kelle koduse vee kvaliteet pole hea. Alati on võimalik viia tarbitav vesi testimisele ja saada täpselt teada, mida see sisaldab ja kuidas tervisele mõjub. Kui tegemist on külmetushaiguste ja organismi taastamisega, siis võib värske vesi mõjuda maole ärritavalt. Soovitan vee korralikult läbi keeta ning lisada siis vastavalt maitsele, soovile ja probleemile ravimtaimi. Läbikeedetud veel on seegi eelis, et paljud ained sadestuvad siis välja, ka need, mis annavad veele ebameeldiva lõhna. Täiesti tervele inimesele on kasulik keetmata vesi.”

Tekst: Riina Reiman-Männiste

Loe edasi ajakirjast Kodutohter
Tagasi Print


LISA KOMMENTAAR:





 
3   4
© 2009-2012 inimene.ee