1
logo
2
 
Uudised Kuhu minna KÜSI ARSTILT Trükised Testid Tervis Toitumine Tervisesport Blogi SEKSUAALSUS
TEEMAKESKUS

AllergiaDepressioonDiabeetInsultKolesteroolKõhuhädadKõrge vererõhkKülmetused-viirusedKüüned-nahk-juuksedSilmadSuuhaigusedSõltuvusTromboosUnehäiredValuVähkÄrevushäire


Mis on suhkurtõvesse haigestumise peapõhjus?
Liigne suhkru söömine
Pärilikkus
Sooline kuuluvus
Ülekaal
Kõrge vanus
KoostööpartneridHaigused ja seisundid: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSZTUVWÕÄÖÜ

Magusad joogid põhjustavad diabeeti

Harvardi Ülikooli teadlased tegid pikaajalise ja mahuka teadusuuringu käigus veenvalt kindlaks, et sage magusate jookide tarvitamine suurendab naistel kuni 80% tõenäosust võtta kaalus juurde ning haigestuda diabeeti võrreldes nendega, kes magusaid jooke harva tarvitavad. Sellised andmed avaldati värskes Journal of the American Medical Association ajakirjas ( JAMA. 2004;292:927-934).

Uuringus osales 8 aasta jooksul üle 91 000 naise, kelle hulgas uuringu ajal avastati 741 2. tüüpi diabeedi juhtu. Tõenäosus haigestuda oli magusate jookide tarvitajate hulgas 80% kõrgem. Magusjookide mõju on oluline isegi juhul, kui võrreldud gruppides muud elustiili tegurid nagu suitsetamine, alkoholi tarbimine või liikumine olid sarnased.

Samal ajal ei leitud olulist seost kaalu surenemisele või diabeedi tekkimisele, uurides mahlade tarvitamise mõju. Uuringu autor Matthias Schulze sõnade kohaselt on „magusad joogid peamine lisatud suhkru allikas ameerika dieedi hulgas. Need joogid suurendavad oluliselt kalorite hulka, kuid ei oma mingit toiteväärtust“.

Kuigi tegemist on iseenesest lihtsa tulemusega, on selle uuringuga esmakordselt otseselt tõestatud magusate jookide ja mittepäriliku diabeedi tugev seos. Frank Hu, Harvardi Rahvatervise Kooli dotsendi ja uuringu kaasautori sõnul peaks magusate jookide tarvitamise piiramine olema üks peamistest rahvatervise strateegiatest diabeedi- ja ülekaalulisuse epideemia peatamiseks.

Allikas: Pressiteade, Harvard School of Public Health

Tagasi Print


LISA KOMMENTAAR:


Vicky kommenteeris: 2012-09-28 16:24:18

Lark kommenteeris: 2012-10-28 01:23:18

 
3   4
© 2009-2012 inimene.ee