1
logo
2
 
Uudised Kuhu minna KÜSI ARSTILT Trükised Testid Tervis Toitumine Tervisesport Blogi SEKSUAALSUS
TEEMAKESKUS

AllergiaDepressioonDiabeetInsultKolesteroolKõhuhädadKõrge vererõhkKülmetused-viirusedKüüned-nahk-juuksedSilmadSuuhaigusedSõltuvusTromboosUnehäiredValuVähkÄrevushäireKoostööpartnerid


Haigused ja seisundid: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSZTUVWÕÄÖÜ

Mis teeb trenni mõnusaks?

Ilu võib tähendada ka silmale nähtamatut – mugavust ja head tunnet, mida pakub ihule kõige lähemal ja enamasti võõrale silmale nähtamatu pesu. Rahuldust pakkuva ja tulemusliku treeningu saladus peitub osalt kindlasti heas varustuses, täpsemalt kehale kõige lähemal olevas riidekihis. Väidetavalt on enamus ujumise ja lühimaa jooksmisegi maailmarekorditest kirjutatud tehnoloogiliselt perfektsete trikoode arvele. Perfektsuse nõue kehtib ka trennitegemiseks sobiva spordipesu kohta. See peab ju tagama hea enesetunde, olema treenija seljas mugav ning valmistatud kehasõbralikust materjalist.

Pesu, nagu ka üleriided, peab olema seljas mõnus, juhtima kehapinnalt higi eemale ning olema konstruktsioonilt selline, mis ei takistaks liikumist. Kaasaegsete nõuete kohaselt tähendab see enamasti, et pesu on minimaalsete õmblustega või sootuks õmblusteta ning hästi hingavast materjalist, mis suunab kehaniiskuse läbi kanga väljapoole.

Et pesu mõjuks igasugust spordiharrastust toetavalt, tasub seda ostma minnes kindlasti konsulteerida asjatundliku müüjaga. Eksperdid soovitavad seejuures aga unustada nõuanded, mis ei ole sageli midagi enamat kui müügiargumendid.
Esimene vihje, mis tasub kõrvust mööda lasta, on: „Looduslikud kiud on paremad, kuna lasevad nahal hingata.” Hingamisvõime all mõeldakse ennekõike pesukanga kiudude võimet juhtida niiskus kehast eemale. Looduslikud kiud nimelt imavad higi küll endasse, aga ei juhi seda eemale (nii puuvillane kui ka villane kangas muutub märjaks, kleepuvaks ja raskeks). Kes eelistab spetsiaalset mittemärguvat ja higi eemale juhtivat materjali, leiab pesusildilt märke kõrgtehnoloogilistest sünteetilistest materjalidest nagu suplex, lycra, tactel, coolmax jms. Need juhivad niiskuse kehalt kanga välispinnale, kust see aurustub, ning nahk ja pealmised riidekihid püsivad kuivana.

Teine unustamist vääriv nõuanne: osta spordipesu tavalisest number väiksem, et see liibuks kindlalt ümber keha. Kui ostad vajalikust väiksema pesu, ohverdad sellega oma mugavuse. Aktiivselt liikudes ei ole ju mõnus olla, kui pesu pitsitab ja ajab higistama. Kõige parem on ikka õige suurusega pesu, mis toestab ja muudab ka raskema pingutuse sportlikult mõnusaks. Ehkki neile tingimustele vastava pesu eest küsitakse keskmisest kõrgemat hinda, on see kindlasti ka mugavam ja peab kauem vastu, kui suvaline alusriie. Selle kandjal jääb üle vaid sportimisest ja miks ka mitte ennast ületavatest tulemustest mõnu tunda.

Artikkel on ilmunud ajakirjas "Üks" (1/2009)
Tagasi Print


LISA KOMMENTAAR:


Helen kommenteeris: 2010-03-13 17:35:57
 
3   4
© 2009-2012 inimene.ee