1
logo
2
 
Uudised Kuhu minna KÜSI ARSTILT Trükised Testid Tervis Toitumine Tervisesport Blogi SEKSUAALSUS
TEEMAKESKUS

AllergiaDepressioonDiabeetInsultKolesteroolKõhuhädadKõrge vererõhkKülmetused-viirusedKüüned-nahk-juuksedSilmadSuuhaigusedSõltuvusTromboosUnehäiredValuVähkÄrevushäire


Mis on sinu suurimaks stressiallikaks tööl?
Suhted töökaaslaste või ülemusega
Mure töökoha säilitamise pärast
Halvad töötingimused
Pingeline töö
Terviseprobleemid
Muu
KoostööpartneridHaigused ja seisundid: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSZTUVWÕÄÖÜ

Hidradeniit on üks akne vormidest

Acne inversa e hidradenitis suppurativa

Hidradeniit (hidradenitis suppurativa) on krooniline ägenemistega kulgev põletikuline nahahaigus, mida iseloomustab korduv piirdunud mädakollete (abstsesside) ja tühikute (siinuste) tekkimine nahavoltidesse ning seda peetakse tänapäeval üheks akne erivormiks (acne inversa).

Põhilisteks kohtadeks, kus põletik tekib, on kaenlaalused ning kubeme- ja lahklihapiirkonna nahavoldid, kuid haaratud võivad olla ka rinnavoldid, genitaalid, anaalvolt, tuharad, kukal ning isegi juustega kaetud peanahk. Iseloomulik on tugev armistumine.

Tekkepõhjused
Haiguse tekkepõhjused on siiani ebaselged, on teada, et hidradeniit võib ägeneda kuumuse, stressi, liighigistamise, liiga kitsaste riiete ning hõõrdumise tõttu, naistel ka seoses menstruatsiooniga. Põhjuslikeks teguriteks võivad olla ka keemilised ärritajad (nt deodorandid) või mehaaniline ärritus (nt depilatsioon või raseerimine).

Tüsistused
Haigusega kaasnev krooniline põletikuprotsess põhjustab paratamatult arme ja kudede kootumist.
Harvemini võib esineda ka muid tüsistusi:

  • liigeste põletikud – tüüpiline on episoodiliselt esinev ebasümmeetriline mittedeformeeriv mitme liigese põletik, mis kõige sagedamini haarab põlve-, hüppe- ja küünarliigest. Üksikutel inimestel võib tekkida süvenev haigus koos liigeste pinna kahjustuse ning liigesejäikusega, mis avaldub 2–25 aastat pärast nahanähtude teket
  • nn veremürgistus – haigust tekitavate mikroorganismide esinemine veres
  • lahkliha ja suguelundite piirkonna fistulid ja striktuurid (ebanormaalsed ühendused ja ahendid)
  • kiiresti leviv naha mädane kärbus (pyoderma gangraenosum)
  • agressiivse kuluga lamerakulise vähi arenemine (see avaldub pärast higinäärmepõletiku diagnoosimist keskmiselt 19 aasta pärast)
  • harvemini bakteriaalne ajukelmetepõletik, bronhiit, kopsupõletik ja süsteemne amüloidoos

Ravi
Higinäärmepõletik võib paraneda iseeneslikult, kuid see on siiski harv.
Varases järgus on võimalik protsessi ravimite abil peatada, kuid väljakujunenud haiguse korral on vajalik lisaks kirurgiline ravi.
Mõned inimesed saavad leevendust elustiili muutmisest, kui nad väldivad haigust ägestavaid tegureid, nagu kuumust, higistamist, stressi ja kitsaid rõivaid, soodsalt mõjuvad ka ujumine ja kümblemine.
Paikseks raviks kasutatakse antiseptikume, antibiootikume (nt klindamütsiini), glükokortikosteroide (GKS) ja kompresse, kuid ravitulemused on enamasti tagasihoidlikud. Isotretinoiin, mis on väga efektiivne akne (acne vulgaris’e) ravis, annab soodsa efekti ka hidradeniidi (acne inversa) korral, kuid on ebapiisav haiguse täielikuks peatamiseks. Külmaravi (krüoteraapia) annab efekti vaid väikese hulga nahakahjustuste korral ning protseduur võib olla küllaltki valulik.
Kaugele arenenud hidradeniidi korral on kindlasti näidustatud kirurgiline ravi, sest vaja on haigestunud kude eemaldada. Kui mõned erandid välja arvata, on kirurgiline sekkumine enamasti piisav haiguse peatamiseks.
Kirurgilise ravi alternatiiviks võiks olla kahjustatud koe eemaldamine CO2-laseriga. Laser tagab verejooksu parema kontrolli ja võimaldab sellega eemaldatavate kudede paremat nähtavust, on kiire, efektiivne ja säästlik, eriti kogenud spetsialisti kätes. Paranemise aeg varieerub neljast kaheksa nädalani.

Kristi Abram, TÜ nahahaiguste kliinik

Lühikokkuvõte meditsiiniajakirjas Lege Artis avaldatud artiklist "Acne inversa ehk hidradenitis suppurativa" (Lege Artis, november 2006).

Tagasi Print


LISA KOMMENTAAR:


 
3   4
© 2009-2012 inimene.ee