1
logo
2
 
Uudised Kuhu minna KÜSI ARSTILT Trükised Testid Tervis Toitumine Tervisesport Blogi SEKSUAALSUS
TEEMAKESKUS

AllergiaDepressioonDiabeetInsultKolesteroolKõhuhädadKõrge vererõhkKülmetused-viirusedKüüned-nahk-juuksedSilmadSuuhaigusedSõltuvusTromboosUnehäiredValuVähkÄrevushäire


Kas oled olnud aastal 2012 tavapärasest tihedamini haige?
EI
Pigem mitte
Jah
Ei ole peaaegu kunagi haige
Koostööpartnerid


Haigused ja seisundid: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSZTUVWÕÄÖÜ
Ebatäiuslik luuteke
Eesnäärme adenoom
Eesnäärme healoomuline hüperplaasia
Eesnäärme põletik
Eesnäärmevähk
Ehhinokokkoos
Ekseem, nummulaarne
Ekseem, seborroiline
Ekstrasüstolid
Elektritrauma
Emakakaela düsplaasia
Emakakaela põletik
Emakakaela vähk
Emakakeha vähk
Emakaverejooks menopausis
Emakaväline rasedus
Endokardiit
Endometrioos
Enneaegne platsenta irdumine
Enneaegne sünnitus
Enneaegne vastsündinu
Enterobiaas
Entsefaliit
Enurees
Eosinofiilne fastsiit
Ependümoom
Epidermolüüs
Epididümiit, orhiit
Epiduraalne hematoom
Epiglotiit
Epilepsia
Erektsioonihäire
Erüsiipelas
Erütrasma
Erütroplaakia
Essentsiaalne trombotsütopeenia

Enneaegne platsenta irdumine

Abrutptio placentae (lad.k)
Abruptio placentae (ingl.k)

Seletus
Platsenta või selle osa irdumine tema kinnituskohast emakaõõnes enne loote sündimist.

Ülevaade
Iseloomulikud ilmingud on veritsus ja valulik kaua kestev emaka kokkutõmme. Kuna platsenta hakkab irduma tavaliselt verevarustuse kahjustusest võib lootel kujuneda hapnikuvaegus. Ohud lootele olenevad platsenta irdumise ulatusest ja ajast - vahetult enne sünnitegevuse algust või varem.


Tekkepõhjused ja -mehhanismid
Sümptomid ehk avaldumine
Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks
Ravivõimalused
Prognoos
Ennetamine

Tekkepõhjused ja -mehhanismid

Platsenta vahendusel toimub loote varustamine hapnikuga, toitainetega, samas toimub jääkainete vahetus. Platsenta enneaegse irdumise puhul satub loote elu ohtu. Platsenta irdumisega võib kaasuda tõsine verejooks, mis ohustab ka ema.

Platsenta irdumine võib toimuda sünnieelselt või sünnituse käigus. Platsenta võib irduda osaliselt või täielikult (sellest sõltub haiguse raskus).

Platsenta irdumine võib olla tingitud emaka ja platsenta vaheliste veresoonte kahjustusest. Veresoonte kahjustust soodustab omakorda rasedusaegne kõrgvererõhutõbi ja suhkruhaigus.

Irdumise arvestatavaks põhjuseks on ka trauma või järsk emakamahu langus ( nt. ühe kaksiku sünd). Irdudes tekib verejooks emakaseina ja platsenta vahele, mistõttu suurenev verehulk surub platsentat emakast veelgi rohkem lahti. Sõltuvalt emakakaela ees asetseva lapse kehaosa fikseerumisest võib veri jääda emakasse, leidmata väljapääsu. Verejooks võib kutsuda esile lootekestade rebenemise. Lootevesi ja looteveri võivad sattuda ema vereringesse ummistades ema suuri veresooni (sh. kopsuveresooni) põhjustades ema jaoks eluohtliku seisundi rasketest hingamishäiretest kuni äkksurmani.

80% juhtudest valgub siiski veri tuppe. Kui veri ei pääse emakast välja valgub ta emakaseina, emaka kokkutõmbe võime oluliselt väheneb ning suureneb sünnitusjärgse verejooksu oht.

Platsenta enneaegse irdumise riskifaktoriteks on varasem platsenta irdumine, platsenta eesasetsus, varasem emakaõõne abrasioon (abordid, puhastused), enneaegne sünnitus, kõrge vererõhk, mitmikrasedus, lootevee tavapärasest suurem esinemine, paljusünnitanud emakas, emakaanomaaliad ja müoomisõlmed.

Sümptomid ehk avaldumine

Platsenta enneaegne irdumine võib olla erineva raskusastmega-väheväljendunud iselahenevast kuni eluohtlikult tõsiste tüsistusteni. Enamasti tekib valulik kauakestev emaka kokkutõmbumine, millega kaasub verejooks tupest. Nagu eelpool öeldud eiole verejooks alati ilmne.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Arst diagnoosib platsenta irdumise kaebuste alusel (verejooks, emaka valulik kokkutõmbumine). Katsudes on kõht (emakas) pinges.

Loote südame löögisagedust kardiotokograafiliselt (KTG) registreerides ilmneb loote hapnikuga varustatuse halvenemise (asfüksia) tunnuseid.

Ultraheli uuringul võib näha emaka ja platsenta vahel verevalumit, verd.

Tugeva verejooksu puhul võib tekkida verehüübimist soodustavate ainete puudus ja sellest tulenev verehüübimatus. Arst võib määrata verehüübimisnäitajaid.

Ravivõimalused

Platsenta osalise servmise irdumise puhul võib veritsus ja irdumine lõppeda loote veepõie avamisega.

Enamasti on vajalik siiski keisrilõige. Looteveepõis võidakse avada ka keisrilõike eelselt, millega väheneb lootevee emboolia ja hüübimishäirete risk.

Kergematel juhtudel kui lapsel ei esine hapnikupuuduse tunnuseid ja veritsus on vähene võib sünnitada ka normaalseid teid pidi.

Prognoos

Platsenta enneaegse irdumise käigus on oht loote hukkumisele.

Kiire diagnoosimine ja keisrilõige võivad lapse prognoosi parandada ning laps sünnib tervena.

Pikemaaegse lapse hapnikuga varustuse häire tõttu võib lapsele jääda neuroloogilisi jääknähte (kesknärvisüsteemi kahjustust), kuna aju on kõige tundlikum hapniku puudumise suhtes ning närvirakkude reservid on piiratud.

Raske verekaotus emal võib vallandada šoki.

Ema jaoks on eluohtlikud verehüübimatus ja lootevete emboolia. Verega läbiimmutatud emaka lakkamatu verejooksu tõttu võib olla vajalik ema elu päästmiseks emaka eemaldamine ( seda siiski üliüliharva).

Ennetamine

Väga paljudel juhtudel pole haigusseisund ennetatav.

Rasedal ei ole soovitatav tõsta raskusi.

Riskifaktorite olemasolul vajab rase pidevat naistearsti poolset jälgimist.

Retsenseerinud: dr. Ülle Kadstik

 
3   4
© 2009-2012 inimene.ee