1
logo
2
 
Uudised Kuhu minna KÜSI ARSTILT Trükised Testid Tervis Toitumine Tervisesport Blogi SEKSUAALSUS
TEEMAKESKUS

AllergiaDepressioonDiabeetInsultKolesteroolKõhuhädadKõrge vererõhkKülmetused-viirusedKüüned-nahk-juuksedSilmadSuuhaigusedSõltuvusTromboosUnehäiredValuVähkÄrevushäire


Kas oled olnud aastal 2012 tavapärasest tihedamini haige?
EI
Pigem mitte
Jah
Ei ole peaaegu kunagi haige
Koostööpartnerid






Haigused ja seisundid: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSZTUVWÕÄÖÜ
Ebatäiuslik luuteke
Eesnäärme adenoom
Eesnäärme healoomuline hüperplaasia
Eesnäärme põletik
Eesnäärmevähk
Ehhinokokkoos
Ekseem, nummulaarne
Ekseem, seborroiline
Ekstrasüstolid
Elektritrauma
Emakakaela düsplaasia
Emakakaela põletik
Emakakaela vähk
Emakakeha vähk
Emakaverejooks menopausis
Emakaväline rasedus
Endokardiit
Endometrioos
Enneaegne platsenta irdumine
Enneaegne sünnitus
Enneaegne vastsündinu
Enterobiaas
Entsefaliit
Enurees
Eosinofiilne fastsiit
Ependümoom
Epidermolüüs
Epididümiit, orhiit
Epiduraalne hematoom
Epiglotiit
Epilepsia
Erektsioonihäire
Erüsiipelas
Erütrasma
Erütroplaakia
Essentsiaalne trombotsütopeenia

Enneaegne sünnitus

Partus prematurus (lad.k)

Seletus
Enne 37.rasedusnädalat toimunud sünnitus, mil rasedus on kestnud vähemalt 22 nädalat ja laps kaalub vähemalt 500 grammi.

Ülevaade
Enneaegselt alanud sünnitegevuse pikendamine on lapse tervise ja ellujäämise seisukohast väga oluline. Kõige probleemsemad on enne 27. rasedusnädalat sündinud lapsed, peale 32. rasedusnädalat sündinute prognoos on aga tunduvalt parem.


Tekkepõhjused ja -mehhanismid
Sümptomid ehk avaldumine
Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks
Ravivõimalused
Prognoos
Ennetamine

Tekkepõhjused ja -mehhanismid

Enne 37. rasedusnädalat toimuv sünnitus, mille puhul on rasedus kestnud vähemalt 22 nädalat ja loode kaalub rohkem kui 500 g.

Vastavalt rasedusnädalate kestusele jaotatakse vastsündinud: sügavalt enneaegseteks (enne 28. rasedusnädalat sündinud), keskmiselt enneaegssteks ( 28.-31. rasedusnädalal sündinud) ning mõõdukalt enneaegseteks (32.-36. rasedusnädalal sündinud).

Enneaegse sünnituse põhjus jääb sageli selgusetuks või selgub tagantjärele.

Enneaegse sünnituse riski tõstavad varem sündinud enneaegsed või väikesekaalulised lapsed, ema kroonilised haigused, suguelundite anomaaliad (arengurikked), halvad sotsiaalsed tingimused, rasked töötingimused, suitsetamine, narkootikumide ja alkoholi kuritarvitamine, trauma, esimene oodatav sünnitus, paljusünnitanu ning käesoleva rasedusega seotud riskitegurid (mitmikrasedus, rasedusaegne veritsus, emaka kokkutõmbed, platsenta eesasetsus, platsenta enneaegne irdumine, kõrgvererõhutõbi või preeklampsia, loote kasvuhäire või väärarend, tupe ja emakakaela põletikud, enneaegne lootevee puhkemine).

Enneaegne sünnitus võib olla ka loote väärarenditest, nakkuslikest haigustet tingitud.

Tupe ja emakakaelapõletikud põhjustavad suurenenud prostaglandiinide (bioaktiivsed ained) taseme, mis võib soodustada enneaegset loote veepõie rebenemist ja lootevee puhkemist ning vallandada enneaegse sünnituse.

Enneaegselt sündinud vastsündinute probleemiks on kopsude ebaküpsus, kõrge nakkusrisk, temperatuuri regulatsiooni, vereringe ja ainevahetuse ebaküpsus, mistõttu võimaluse korral püütakse raseduse kestvust igati pikendada. Alati siiski ei ole võimalik enneaegset sünnitust edasi lükata.

Enneaegselt sündinud lapsed vajavad sageli intensiivjälgimist ja -ravi, mistõttu võimaluse korral koondatakse ähvardava enneaegse sünnitusega emad kõrgema etapi haiglatesse(Tallinn, Tartu).Üsasisene transport on lapsele ohutum.

Mõnikord on vajalik ema raske haiguse või ema elu ja tervist ohustava rasedustüsistuse tõttu meditsiiniliselt sekkuda ning rasedus enneaegselt lõpetada.

Sümptomid ehk avaldumine

Ähvardava enneaegse sünnituse puhul tekivad valulikud regulaarsed emakakokkutõmbed (alakõhus hoovalud).

Võib esineda vere- või limasegust voolust, lootevee puhkemist.

Regulaarsete emaka kokkutõmmete ajal emakakael lüheneb, avaneb, loote eesasetsev osa laskub allapoole.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Ähvardava enneaegse sünnituse diagnoosib arst haigustunnuste ja uuringute alusel. Alakõht võib olla emaka kokkutõmmetega sünkroonselt pinges.

Arst hindab läbivaatuse käigus emakakaela sünnitusvalmidust.

Kardiotokograafiline uuring võimaldab visualiseerida ja registreerida emaka kokkutõmbeid.

Lootevee puhkemise puhul võib ultraheli uuringul näha lootevee vähesust või puudumist.

10 minutiliste vahedega toimuvate emaka regulaarsete kokkutõmmete, emakakaela avatuse juures rohkem kui 4 sentimeetit ja juhul kui rakendatud emakat lõõgastav ravi ei anna soovitud tulemust, on tegemist sünnitustegevuse käivitumisega.

Ravivõimalused

Ähvardava enneaegse sünnituse oluliseim ravivõte on voodirahu ja seisundi hoolikas jälgimine.

Valulike emaka kokkutõmmete puhul võidakse rakendada emakat lõõgastavat ravi kas tilkinfusioonina (tilgutiga) või tablettidena.

Lootekestade põletiku, loote hapnikuvaeguse, väärarengu, platsenta irdumise või ema ohustava raske seisundi puhul rasedust säilitavat ravi ei rakendata ning enneaegne sünnitus on vältimatu.

Alla 34 nädala kestnud raseduse korral tehakse loote kopsude küpsust ettevalmistavat ravi. Enne 34 rasedusnädalat on lootekopsude alveoolid (kopsusopid) väljaarenamata või puudulikult arenenud ning nende pinnal puudub surfaktant (pindpinev aine),mis võimaldab gaasivahetust, st. hapnikuga vereküllastamist ja süsihappegaasi äraandmist. Glükokortikoidhormooni manustamine emale ähvardava enneaegse sünnituse puhul stimuleerib loote kopsudes surfaktandi teket. Glükokortikoidi manustatakse kahe portsjonina, kuna liigne hormooni annus võib kurnata loote enda neerupeliseid. Niinimetatud loote kopse ettevalmistav ravi võimaldab vastsündinul paremini üsavälise eluga kohaneda.

Enamasti kulub ravimi parima toime saamiseks 48 tundi, mistõttu sünnitamist võidakse edasi lükata, kui ema ja lootepoolne seisund seda vähegi võimaldavad. Juhul, kui sünnitus toimub varem kui 48 tunni jooksul, on loodetav kasu vastsündinule siiski olemas. Vajadusel manustatakse vastsündinule surfaktanti sünnijärgselt.

Enamasti toimub enneaegne sünnitus normaalseid teid pidi. Enneaegsed looted on väga tundlikud,sünnitusabis püütakse loodet võimalikult vähe traumeerida.

Näiteks loote sündimise kergendamiseks tehakse vajadusel emale lahkliha pilustuslõige.

Tuharseisus oleva loote, ema või loodet ohustava rasedus – või sünnitustüsistuse puhul lõpetatakse rasedus keisrilõikega.

Prognoos

Enneaegse vastsündinu prognoos sõltub raseduse kestvusest, loote sünnikaalust ja enneaegsust tinginud põhjustest.

Mida enneagsema sünnituse ja mida madalama sünnimassiga lapsega on tegemist, seda tõsisem on prognoos.

Sünnituseelne, -aegne ja –järgne suremus on kõrge enne 28. rasedusnädalat toimunud sünnituse ja alla 1000 grammi kaaluvate loodete puhul.

Laste peamiseks surma põhjuseks on elundite, eelkõige kopsude ebaküpsus, väärarendid, üsasisene või sünnitusekäigus tekkiv hapnikupuudus, lootel esinevad infektsioonid.

Lapse prognoosi mõjutavad ka sepsis, aju ja soole verevalandused.

Tänu paranenud vastsündinute jägimise ja ravi võimalustele on ka enneaegsete laste prognoos paranenud.

Enneaegsetel lastel esineb ka sagedamini neuroloogilisi kõrvalekaldeid, kuid need sõltuvad eelkõige enneaegsusest tulenenud tüsistuste raskusest.

Ennetamine

Enneaegset sünnitust ei ole alati võimalik ennetada.

Tupe ja emakakaela põletike avastamine ja õigeaegne ravi on vajalik infektsiooni ja sellest tuleneva lootevee enneaegse puhkemise ennetamiseks.

Ähvardava enneaegse sünnituse puhul on mõistlik suguelust mõneks ajaks loobuda. Voodirahu ja füüsilise aktiivsuse vähendamine on nii ravi kui ennetamise seisukohast oluline.

Retsenseerinud: dr. Ülle Kadstik

 





 
3   4
© 2009-2012 inimene.ee