1
logo
2
 
Uudised Kuhu minna KÜSI ARSTILT Trükised Testid Tervis Toitumine Tervisesport Blogi SEKSUAALSUS
TEEMAKESKUS

AllergiaDepressioonDiabeetInsultKolesteroolKõhuhädadKõrge vererõhkKülmetused-viirusedKüüned-nahk-juuksedSilmadSuuhaigusedSõltuvusTromboosUnehäiredValuVähkÄrevushäire


Kas oled olnud aastal 2012 tavapärasest tihedamini haige?
EI
Pigem mitte
Jah
Ei ole peaaegu kunagi haige
Koostööpartnerid






Haigused ja seisundid: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSZTUVWÕÄÖÜ
A hemofiilia
Abstinentsisündroom
Abstsess
Addisoni tõbi
Adenoidid
Adenomüoom
Adenomüoos
Adipoossus
Afaasia
Afoonia
Aftoosne stomatiit
Agranulotsütoos
AIDS
Aju traumaatilised hematoomid
Ajuarteri aneurüsm
Ajukasvajad
Ajukelmepõletik
Ajuripatsi kasvaja
Ajutrauma (aju hematoom)
Akne
Akondroplaasia
Albinism
Alfa-1-antitrüpsiini puudulikkus
Alkoholi võõrutussündroom
Alkoholimürgistus
Alkohoolne fetopaatia
Alkohoolne maksahaigus
Allergia
Allergiline nohu
Alopeetsia
Alzheimeri tõbi
Amblüoopia
Amfetamiin
Amneesia
Amüloidoos
Amüloidoos, neerudes
Amüotroofiline lateraalskleroos
Anaalfissuur
Anafülaksia
Angiin
Anküloseeriv spondüliit
Anoreksia
Anosmia
Antibiootikumidest põhjustatud kõhulahtisus
Antraks
Aordi dissektsioon
Aordi lõhustav aneurüsm
Aordianeurüsm
Aordiklapi puudulikkus
Aordiklapi stenoos
Apenditsiit
Askaridoos
Astigmatism
Astma
Astrotsütoom
Astsiit
Ateroskleroos
Atoopiline dermatiit
Atrioventrikulaarne blokaad
Atroofiline nohu
Atroofiline vaginiit
Autism
Autoimmuunne hepatiit

Antraks

ka siberi katk;
Põrnatõbi;
Anthrax (ingl.k.)

Seletus
Siberi katk on Bacillus anthracis (bakteri) poolt põhjustatud nakkushaigus, mis esineb peamiselt taimtoidulistel loomadel (veis, lammas, hobune, kits), kuid nakatuda võivad ka inimesed.

Ülevaade
Bacillus anthracis kuulub pinnase normaalsesse mikrofloorasse mitmes piirkonnas üle maailma, ka Eestis. Soodsate tingimuste korral on bakter võimeline pinnases paljunema.
Viimane teadaolev haigusjuht Eestis registreeriti 1968. aastal, üksikuid loomade haigestumisi on registreeritud ka 1990. aastatel.
Siberi katku tekitajat Bacillus anthracis saab kasutada efektiivse bioloogilise relvana - antraksi kopsuvorm osutub surmavaks 80%-l juhtudest, haigusetekitajat saab edukalt levitada piisknakkusena ning toota suurtes kogustes ilma märkimisväärsete investeeringuteta.


Tekkepõhjused ja -mehhanismid
Sümptomid ehk avaldumine
Diagnoosimine ehk milliseid uuringuid võidakse teha ja miks
Ravivõimalused 
Prognoos
Ennetamine

Tekkepõhjused ja -mehhanismid

Loomad nakatuvad eostega saastunud taimede söömisel, inimesed otseste kontaktide puhul haigete loomadega, nende produktide töötlemisel (nahk, vill) või haigusesse surnud looma liha söömisel.

Antraksi nahavorm moodustab 95% kirjeldatud juhtudest ja on enamasti põhjustatud kokkupuutest nakatunud loomade või nende produktidega. Eosed sisenevad nahka väikeste vigastuste kaudu, muutuvad eluvõimelisteks bakteriteks ning hakkavad tootma toksiine ehk mürkaineid.

Antraksi kopsuvorm tekib 1-2 mm läbimõõduga eoste sissehingamisel, kusjuures oluline on kopsu sattunud eoste kogus. Mikroorganismid satuvad edasi kopsu ümbruses paiknevatesse lümfisõlmedesse, põhjustades nende nekroosi  ehk lagunemist. 

Antraksi soolevorm tekib 2-5 päeva jooksul pärast saastunud loomsete produktide söömist. Bakterid paljunevad ja toodavad toksiine soole lümfaatilises koes ja soolte ümber paiknevates lümfisõlmedes.

Sümptomid ehk avaldumine

Nahavormi puhul tekib 3-5 päeva peale nakatumist nahale putukahammustusega sarnanev väike valutu sügelev sõlmeke.
24-36 tunni jooksul saab valutust sõlmekesest villidega ümbritsetud haavand, mille lagunev keskosa kattub iseloomuliku musta koorikuga.
Haavand ei ole valus, mäda sealt ei eritu; kuid haavandi ümber on turse (eriti väljendunud on see pea- ja kaelapiirkonnas). 1-2 nädalaga haavand kuivab ja koorik eraldub. Nahavormiga võib kaasneda palavik, halb enesetunne, peavalu ning haaratud piirkonnas lümfisoonte ja lümfisõlmede põletik.

Kopsuvormi puhul on aeg nakatumisest kuni esimeste sümptomiteni keskmiselt 10 päeva. Alguses jääb mulje, et tegemist on lihtsa külmetushaigusega, kuid 1-3 päevaga kujuneb välja üliraske seisund.
Kopsupõletikku tavaliselt ei teki, vaid kujuneb hoopiski rindkeres paiknevate lümfisõlmede lagunemisest põhjustatud põletik rindkereõõnes  ehk hemorraagiline mediastiniit. Enamasti põhjustab surma paljude elundite puudulikkus ehk elundite töövõime oluline langus.

Soolevormile on iseloomulik kõhuvalu, kõhukinnisus või verine kõhulahtisus ja palavik. Surma põhjuseks on enamasti soole mulgustumine ehk perforatsioon ning toksiinidest põhjustatud šokk.

Diagnoosimine ehk milliseid uuringuid võidakse teha ja miks

Uuritav materjal sõltub haiguse kliinilisest vormist.
Nahavormi puhul uuritakse Bacillus anthracis suhtes haigukoldest võetud koetükikesi, kopsuvormi puhul tehase haigustekitaja avastamiseks analüüse rögast ning soolevormi puhul väljaheitest.
Kõikide kliiniliste vormide puhul võib uuritavaks materjaliks olla veri.

Ravivõimalused 

Siberi katku ravitakse antibiootikumidega. Suureks probleemiks võib osutuda võimalus, et biorelvana kasutatakse antibiootikumiresistentseid ehk antibiootikumravile mittealluvaid bakteri alaliike.
Praegu soovitatakse siberi katku raviks kasutada tsiprofloksatsiini, mida manustatakse 60 ööpäeva jooksul.

Prognoos

Nahavormi puhul on suremus 5-20%. Antibiootikumravi ei muuda nahavormi kulgu, kuid pärsib turse laienemist ja tüsistuste teket.
Kopsuvormi puhul sureb 80% haigestunutest 1-3 päeva jooksul peale üliraske seisundi väljakujunemist. Antibiootikumravi võib muuta haiguse kulgu ainult siis, kui seda rakendatakse väga varajases staadiumis.
Soolevormi puhul on suremus samuti suur. Juhul, kui tüsistusi (soole mulgustumine, septiline šokk) ei teki, paranetakse umbes 2 nädalaga.

Ennetamine

Siberi katku profülaktikaks kasutatakse antibiootikume - tsiprofloksatsiini manustamist 60 ööpäeva vältel.
Vaktsineeritakse isikud, kellel esineb suur tõenäosus nakatuda - veterinaarid, jahimehed; naha-, karvade ja villa töötlemisega tegelevad inimesed. Kasutatakse ka koduloomade vaktsineerimist. 
Inimeste nakkuste vältimiseks on väga oluline jälgida loomade haigusi ja põletada või matta haigestunud loomade korjused.
Tähtsad on ka kaitseriietus ja kindad potentsiaalselt ohtlike materjalide käsitlemisel.
Riskigrupid on seotud elukutsega - ohustatud on inimesed, kes puutuvad kokku loomsete saadustega (nahad, karvad, vill) või loomadega (talunikud, veterinaarid, jahimehed).





 
3   4
© 2009-2012 inimene.ee